Bibliai motívumok Pascal Három beszéd az előkelők állapotáról című írásában
DOI:
https://doi.org/10.14232/kulonbseg.2024.24.1.328Kulcsszavak:
Pascal 400Absztrakt
Pascal gondolkodása többféle nagyjelentőségű szempontrendszert ölel fel, és ezek egy lehetséges szintézisét adja, illetve körvonalazza. Az egyik ilyen nagyjelentőségű szempontrendszer a Biblia.
A Biblia Pascal főművének, a Gondolatoknak vitathatatlanul a fókuszában áll. Egyes bibliai motívumok megjelennek a „Három beszéd az előkelők állapotáról” című írásában is. Ezeknek a jobbára felvillanásszerűen megjelenő bibliai motívumoknak a Gondolatokon keresztüli vizsgálata megmutatja, hogy nem csupán felszíni jelenségek a Három beszéd gondolatmenetében, hanem nagyon is mélyen gyökeredző, mélyen beágyazott eszmei tartalmak.
Tanulmányunkban a szóban forgó bibliai motívumok közül szeretnénk bemutatni az alábbi hármat, a következő megközelítésekben:
-
a rejtőzködő Isten motívumának megjelenése a véletlen jelensége révén,
-
az álkirállyal kapcsolatos példatörténet inverzgondolataként felvethető, a trónját vesztett és a rangrejtett vagy a rangjáról lemondó valódi király mint az ember eredeti, teremtésbeli nagyságára, illetve Jézus Krisztusra mutató motívum,
-
a concupiscence (alantas vágy) motívuma és az ezáltal megidézett bibliai eszme az ember megromlott természetéről (ami a teológiatörténetben az ún. áteredő vagy eredendő bűn kérdésköréhez kapcsolódik).